physicsbanner.gif

Singapore Junior Physics Olympiad (SJPO) 2012 Results

新加坡初级物理奥林匹克竞赛 2012 成绩

Name/ 学生姓名 School/ 校名 Award/ 奖杯
1 BERNARD TEO ZHI YI Hwa Chong Institution Gold
2 NG YI PIN Hwa Chong Institution Gold
3 CHO MING EN Hwa Chong Institution Gold
4 THENG KWANG HUI MARK Hwa Chong Institution Gold
5 THEODORE YOONG Hwa Chong Institution Gold
6 LIM SHU NING Nanyang Girls' High School Gold
7 MA WEIJIA Nanyang Girls' High School Gold
8 QU XINYI NUS High School of Math & Science Gold
9 WANG FAN FRANCIS NUS High School of Math & Science Gold
10 WAY TAN NUS High School of Math & Science Gold
11 MUHAMMAD HAIKAL BIN ABDULLAH ZAIN NUS High School of Math & Science Gold
12 CHONG SHAO WEI NUS High School of Math & Science Gold
13 GIDEON LEE NUS High School of Math & Science Gold
14 GUO BOHAO NUS High School of Math & Science Gold
15 DOUSABEL TAY MAY YI NUS High School of Math & Science Gold
16 LEE YI MIN NUS High School of Math & Science Gold
17 HUANG RUIXUE LOUISA Raffles Girls' School Gold
18 CHAN JAU TUNG Raffles Institution Gold
19 CHUA YEE SHUEN DARREN Raffles Institution Gold
20 JEE KAI YEN Raffles Institution Gold
21 RICHARD AKIRA HERU Raffles Institution Gold
22 EUGENE LEE Raffles Institution Gold
23 OLIVER CHAN YUAN WEI Raffles Institution Gold
24 LI BINGJIAN Raffles Institution Gold
25 DAVID LIN KEWEI Raffles Institution Gold
26 NICOLAS TARINO St Joseph's Institution Gold
27 LI YI MIN Temasek Junior College Gold
28 WU JINYI Victoria School Gold
29 ARKAPRABHA BANERJEE Anglo Chinese School (Independent) Silver
30 NISHANT VERMA Anglo Chinese School (Independent) Silver
31 GAO YUAN Anglo Chinese School (Independent) Silver
32 BEI YIJIE Anglo Chinese School (Independent) Silver
33 NGUYEN MANH DUC Anglo Chinese School (Independent) Silver
34 ABHINEET AGARWAL Anglo Chinese School (Independent) Silver
35 TANG VOON HAO Catholic High School Silver
36 JIANG YUE CHIJ St Nicholas Girls' School Silver
37 VICTOR CHNG Gan Eng Seng Secondary School Silver
38 LEONG QI DONG Hwa Chong Institution Silver
39 CHIK CHENG YAO Hwa Chong Institution Silver
40 LIU CHENGPEI National Junior College Silver
41 JOSHUA LIM YONG KIAT NUS High School of Math & Science Silver
42 KUM WEI KUAN NUS High School of Math & Science Silver
43 JONATHAN CHUAH NUS High School of Math & Science Silver
44 LIM YU CHEN NUS High School of Math & Science Silver
45 YU SHIYANG NUS High School of Math & Science Silver
46 GUAY YI RONG NUS High School of Math & Science Silver
47 NG JANSON HOI HEI NUS High School of Math & Science Silver
48 JAREN STA MARIA NUS High School of Math & Science Silver
49 MADHUMITHA SHRIDHARAN NUS High School of Math & Science Silver
50 SEAN PHUA KEAN ANN NUS High School of Math & Science Silver
51 JEE DONG JUN NUS High School of Math & Science Silver
52 CHEN XI Raffles Girls' School Silver
53 ZHANG BOYU Raffles Girls' School Silver
54 YANG XUE Raffles Girls' School Silver
55 XAVIER LIM XIAO ZHENG Raffles Institution Silver
56 RICHARD AW KIAT Raffles Institution Silver
57 GEI MING AN JOSHUA Raffles Institution Silver
58 LU HAO Raffles Institution Silver
59 KAWIN SWADDIWUDHIPONG Raffles Institution Silver
60 LEE YU TSE Raffles Institution Silver
61 VICTOR GWEE DE MING Raffles Institution Silver
62 WU GUAN QUN Raffles Institution Silver
63 MA HONGQIANG River Valley High School Silver
64 KUANG QIANGRU River Valley High School Silver
65 WU ZHAOXUAN St Joseph's Institution Silver
66 CLIFFORD ANANDA SURYA St Joseph's Institution Silver
67 ZHONG KEYI Tanjong Katong Girls' School Silver
68 TIMOTHY YAP BOON BENG Tanjong Katong Secondary School Silver
69 ZHANG QIUFENG Anglican High School Bronze
70 JUSTINUS Anglo Chinese School (Independent) Bronze
71 JASON TONG WENG YEW Anglo Chinese School (Independent) Bronze
72 PHILIP ONG ZHENG YANG Anglo Chinese School (Independent) Bronze
73 ZHANG ZHIBO Catholic High School Bronze
74 WOO KAH WHYE Dunman High School Bronze
75 XIAO LINGZI Dunman High School Bronze
76 ZHAO BO NING Hwa Chong Institution Bronze
77 LIM CHIA WEI Hwa Chong Institution Bronze
78 ZHAO GUANGYU Hwa Chong Institution Bronze
79 ZHANG JINGXI Nan Hua High School Bronze
80 TANG CHUYAN Nanyang Girls' High School Bronze
81 LEE KWOT SIN Ngee Ann Secondary School Bronze
82 JOEL TAN SHI QUAN NUS High School of Math & Science Bronze
83 MARGAN SHRAEYAS TEJASVI NUS High School of Math & Science Bronze
84 CLARENCE CHEW XUAN DA NUS High School of Math & Science Bronze
85 LEON ZHI WEI NATHANIEL NUS High School of Math & Science Bronze
86 TOH WEI QI NUS High School of Math & Science Bronze
87 NG JIAN RONG NUS High School of Math & Science Bronze
88 TNG JUN WEI NUS High School of Math & Science Bronze
89 LAM KA YING Raffles Girls' School Bronze
90 JULIA CHEONG LING-YU Raffles Girls' School Bronze
91 JOHN CUTHBERT KHOO TENG FONG Raffles Institution Bronze
92 LIU YUCHEN Raffles Institution Bronze
93 SHI ZHE HAO MATTHEW Raffles Institution Bronze
94 HOE KIAN GUANG Raffles Institution Bronze
95 JEREMY TIAN WEN LOONG Raffles Institution Bronze
96 YAO YE HENG JOSHUA Raffles Institution Bronze
97 YAP KWAN YI Raffles Institution Bronze
98 POH YING MING Raffles Institution Bronze
99 WONG HUAI ZHE MATTHEW Raffles Institution Bronze
100 TAN JIN JIE St Joseph's Institution Bronze
101 TEO TIAN XIANG St Joseph's Institution Bronze
102 CHUA JIA HAO ANDY Xinmin Secondary School Bronze
103 WONG-YE-QI-DARYLL Ahmad Ibrahim Secondary School Honourable Mention
104 WANGANZHOU Anglican High School Honourable Mention
105 TAN GIAN YION Anglo Chinese School (Independent) Honourable Mention
106 CHRISTOPHER CHAN JIN JIE Anglo Chinese School (Independent) Honourable Mention
107 TIMOTHY SIM SOON-SONG Anglo Chinese School (Independent) Honourable Mention
108 DAO MANH TRI Anglo Chinese School (Independent) Honourable Mention
109 DARRELL TAY JUN JIE Anglo Chinese School (Independent) Honourable Mention
110 SEAH JUN JIE Anglo Chinese School (Independent) Honourable Mention
111 CHUA JIAHAO Anglo Chinese School (Independent) Honourable Mention
112 IJAZ AHMED NAVAS Anglo Chinese School (Independent) Honourable Mention
113 TAN WAI ONN SHANNON Anglo Chinese School (Independent) Honourable Mention
114 COLVER NE KEN HOWE Anglo Chinese School (Independent) Honourable Mention
115 TAN HEAN SHUEN Anglo Chinese School (Independent) Honourable Mention
116 MAGANTY RUSHYENDRA Anglo Chinese School (independent) Honourable Mention
117 LE TIEN DAT Anglo Chinese Secondary (independent) Honourable Mention
118 DARRYL-LAU Anglo Chinese Secondary (independent) Honourable Mention
119 ONG CHIN HAN Anglo Chinese Secondary (independent) Honourable Mention
120 KOH RUI EN COLIN Anglo Chinese Secondary (independent) Honourable Mention
121 ONG ZHENG JIE Bowen Secondary School Honourable Mention
122 BRYAN CHIA CHEE LEONG Bukit Batock Secondary School Honourable Mention
123 CLEON KHO YU XUAN Bukit Panjang Govt High Honourable Mention
124 TAY HUI QI SOPHIA Bukit Panjang Govt High Honourable Mention
125 NG JIEMIN JAMIEN Bukit Panjang Govt High Honourable Mention
126 TAN SIR JACK Bukit View Secondary School Honourable Mention
127 ZHAO SHIQI Catholic High School Honourable Mention
128 ANG WEI LOONG Catholic High School Honourable Mention
129 TAN WEI XIANG Catholic High School Honourable Mention
130 KOH YI DE IAN Catholic High School Honourable Mention
131 LEVINSON TAN YU FAN Catholic High School Honourable Mention
132 FAN YI KAI Catholic High School Honourable Mention
133 YEO SWEE GUAN Catholic High School Honourable Mention
134 CALVIN GOH WEIXUAN Catholic High School Honourable Mention
135 CHEE WEI SHENG Catholic High School Honourable Mention
136 CHEE JIAN HAO NATHANIEL Catholic High School Honourable Mention
137 CHAN XIANG YAN Catholic High School Honourable Mention
138 NGUYE* KY-GIA-HAN CHIJ Secondary (Toa Payoh) Honourable Mention
139 LIM JIA XI ZOE CHIJ St Nicholas Girls' School Honourable Mention
140 WEE WEN ANN CHIJ St Nicholas Girls' School Honourable Mention
141 LOH YI LIN CHIJ St Nicholas Girls' School Honourable Mention
142 TAN ZI REI CHIJ St Nicholas Girls' School Honourable Mention
143 WANG LINNA CHIJ St Nicholas Girls' School Honourable Mention
144 TAN JIE ROU Chung Cheng High (Main) Honourable Mention
145 SUTHER-DAVID-SAMUEL Commonwealth Secondary School Honourable Mention
146 LEONARD TAY Commonwealth Secondary School Honourable Mention
147 BENJAMIN CHIA SHAN HONG Commonwealth Secondary School Honourable Mention
148 CHONG SHING CHING BRYAN Damai Secondary School Honourable Mention
149 LIM TSE PUA Y Dunman High School Honourable Mention
150 LIM XHIN YIH MARANDA Dunman High School Honourable Mention
151 LIM SHAO HONG Dunman High School Honourable Mention
152 NIE SHUYUE Dunman High School Honourable Mention
153 TAN-WEI-XUAN Dunman High School Honourable Mention
154 TEO TONG LIN Dunman High School Honourable Mention
155 KANG JOON KIAT Dunman High School Honourable Mention
156 TAN CHUAN Dunman High School Honourable Mention
157 CHUA MING YU Dunman High School Honourable Mention
158 TAY KAI XIAN Dunman High School Honourable Mention
159 WONG JIN GENE Gan Eng Seng Secondary School Honourable Mention
160 CHNG YONG SHENG Gan Eng Seng Secondary School Honourable Mention
161 WOO YU XUEN Hwa Chong Institution Honourable Mention
162 WANG SHILIN Hwa Chong Institution Honourable Mention
163 WANG JIN HUI Hwa Chong Institution Honourable Mention
164 SEOW JING YE Hwa Chong Institution Honourable Mention
165 QIAN HONGYU Hwa Chong Institution Honourable Mention
166 CHEN SIHAO Hwa Chong Institution Honourable Mention
167 JEFFERY-CAO-SIMING Hwa Chong Institution Honourable Mention
168 GU WANG FAN Hwa Chong Institution Honourable Mention
169 ALVIN TAN Hwa Chong Institution Honourable Mention
170 DANIEL TAN CHEE HIAN Hwa Chong Institution Honourable Mention
171 WONG CHUN JIE Hwa Chong Institution Honourable Mention
172 LYNCAM EDVIANO LOO Hwa Chong Institution Honourable Mention
173 EOW CHEN ZHI Maris Stella High School Honourable Mention
174 ONG SHENG MING SEAN Nan Hua High School Honourable Mention
175 CUI-MUYUN Nan Hua High School Honourable Mention
176 LEE SHI QI GLADYS Nanyang Girls' High School Honourable Mention
177 TAN YI YING Nanyang Girls' High School Honourable Mention
178 NEO JING CI Nanyang Girls' High School Honourable Mention
179 CAIXINYI Nanyang Girls' High School Honourable Mention
180 ZHU JINWEN National Junior College Honourable Mention
181 NITIN U V R National Junior College Honourable Mention
182 ANKUR JAIN National Junior College Honourable Mention
183 PHUA JIA SHENG National Junior College Honourable Mention
184 KYLE NG National Junior College Honourable Mention
185 LOW WEI-NING RAELYNN National Junior College Honourable Mention
186 DIKAIOS PANG SIRAN National Junior College Honourable Mention
187 WUYIFAN National Junior College Honourable Mention
188 MICHAEL LEE DAO KANG National Junior College Honourable Mention
189 SOH JING SIANG Ngee Ann Secondary School Honourable Mention
190 BENEDICT CHUA SONG SHING North View Secondary School Honourable Mention
191 CHOI JAEWOONG NUS High School of Math & Science Honourable Mention
192 KEEFE WAYNE TEO ZHI YUAN NUS High School of Math & Science Honourable Mention
193 ELIZABETH LIM WEN LING NUS High School of Math & Science Honourable Mention
194 ONG HONG MING TEDDY NUS High School of Math & Science Honourable Mention
195 JONATHAN JIE NUS High School of Math & Science Honourable Mention
196 GARETT TOK ERN LIANG NUS High School of Math & Science Honourable Mention
197 KOH JIN MING NUS High School of Math & Science Honourable Mention
198 NEO NENG KAI NIGEL NUS High School of Math & Science Honourable Mention
199 NADIA IRWANTO NUS High School of Math & Science Honourable Mention
200 WILSON CHUA WEI CHENG NUS High School of Math & Science Honourable Mention
201 BLOSSOM TANG NUS High School of Math & Science Honourable Mention
202 DANIEL LOW YU HIAN NUS High School of Math & Science Honourable Mention
203 NICHOLAS TOH ZHEN YU NUS High School of Math & Science Honourable Mention
204 CHU YAO QUAN NUS High School of Math & Science Honourable Mention
205 PAULROOPSON PRADEEP NUS High School of Math & Science Honourable Mention
206 KRYSTIN LIM GEOK KHIM NUS High School of Math & Science Honourable Mention
207 TEE WEILE WAYNE NUS High School of Math & Science Honourable Mention
208 LIU HANG NUS High School of Math & Science Honourable Mention
209 RYAN CHEW JING RONG NUS High School of Math & Science Honourable Mention
210 POH HUI-LI PHYLLIS NUS High School of Math & Science Honourable Mention
211 VALAVAN RAJARAJAN NUS High School of Math & Science Honourable Mention
212 OU YANG ZHONG LIANG NUS High School of Math & Science Honourable Mention
213 ELIJA* SEOW-MING-ERN NUS High School of Math & Science Honourable Mention
214 DEE PEI FANG NUS High School of Math & Science Honourable Mention
215 CHINMOY SAAYUJYA NUS High School of Math & Science Honourable Mention
216 JOEL LIM JUN HAN NUS High School of Math & Science Honourable Mention
217 MONEEM AHMED NUS High School of Math & Science Honourable Mention
218 MARK-LEE-WEI-BIN NUS High School of Math & Science Honourable Mention
219 JANG SEONGKYUNG NUS High School of Math & Science Honourable Mention
220 NG RI CHI NUS High School of Math & Science Honourable Mention
221 CHEW ENQUAN NUS High School of Math & Science Honourable Mention
222 T ANANDA KUMAR NUS High School of Math & Science Honourable Mention
223 TAM WAI YONG NUS High School of Math & Science Honourable Mention
224 ONG SZE MIN NUS High School of Math & Science Honourable Mention
225 TAN PINXI NUS High School of Math & Science Honourable Mention
226 ANG SONG GEE NUS High School of Math & Science Honourable Mention
227 TAN HONG JIE URIEL NUS High School of Math & Science Honourable Mention
228 TRUONG CONG MINH DANG NUS High School of Math & Science Honourable Mention
229 SETH CHEW HEW PENG NUS High School of Math & Science Honourable Mention
230 MYAT-HTET-KYAW NUS High School of Math & Science Honourable Mention
231 ARISHA JOANNA KULSHRESTHA Raffles Girls' School Honourable Mention
232 TAY HUI WEN Raffles Girls' School Honourable Mention
233 SRISTI ACHARYA Raffles Girls' School Honourable Mention
234 TAN XUDONG Raffles Institution Honourable Mention
235 MARCUS NG KAI JIE Raffles Institution Honourable Mention
236 CHUA XIAN WEI Raffles Institution Honourable Mention
237 DEAN SU DI YANG Raffles Institution Honourable Mention
238 SOH KUAN WEI Raffles Institution Honourable Mention
239 ONG CHUEN KAI Raffles Institution Honourable Mention
240 GOGIA RAKSHIT Raffles Institution Honourable Mention
241 NG YAO HUA KEANE Raffles Institution Honourable Mention
242 FENG JIAHAI Raffles Institution Honourable Mention
243 YU YUXIANG Raffles Institution Honourable Mention
244 WANG FANMING Raffles Institution Honourable Mention
245 QUEK ZUO KAI EVAN Raffles Institution Honourable Mention
246 WONG SHI HWA Raffles Institution Honourable Mention
247 JAYANTH MUDDU Raffles Institution Honourable Mention
248 LIM YONG HUI Raffles Institution Honourable Mention
249 NIRMEET BIMAL PANDYA Raffles Institution Honourable Mention
250 GAVIN JARED BALA Raffles Institution Honourable Mention
251 LEE YUAN Raffles Institution Honourable Mention
252 TAN YAN QUAN Raffles Institution Honourable Mention
253 BAI JIAWEI Raffles Institution Honourable Mention
254 CONG FENG Raffles Institution Honourable Mention
255 LIAO XING PENG Raffles Institution Honourable Mention
256 DESMOND CHEONG ZHI XI Raffles Institution Honourable Mention
257 GLENN EE JE HONG Raffles Institution Honourable Mention
258 HUANG JINGHUI Raffles Institution Honourable Mention
259 TAN CHUN SHENG Raffles Institution Honourable Mention
260 CLEVERENO DARINI SAM WEI JIE Raffles Institution Honourable Mention
261 SAM ZHI HAO RYAN Raffles Institution Honourable Mention
262 TAY YONG SHENG Raffles Institution Honourable Mention
263 NEO ZHENG JIE REO Raffles Institution Honourable Mention
264 FONG EN LEI SAMUEL Raffles Institution Honourable Mention
265 HO KAI HENG THOMAS Raffles Institution Honourable Mention
266 SHI YUXIN River Valley High School Honourable Mention
267 WILLIAM River Valley High School Honourable Mention
268 ZHANG/YUAN River Valley High School Honourable Mention
269 JIA DEQIAN River Valley High School Honourable Mention
270 GOH FANG TING River Valley High School Honourable Mention
271 TERENCE MAK River Valley High School Honourable Mention
272 LIU-BI-TAO River Valley High School Honourable Mention
273 YANG CHEN River Valley High School Honourable Mention
274 CHUA YONG HWEE River Valley High School Honourable Mention
275 LIUXIYAO River Valley High School Honourable Mention
276 KOH-YI-HUNG River Valley High School Honourable Mention
277 ZHONGZHIMING River Valley High School Honourable Mention
278 SI ZHI QIAN NOAH Sengkang Secondary School Honourable Mention
279 ZHENG-HENRY Sengkang Secondary School Honourable Mention
280 NGUYEN MINH ANH Singapore Chinese Girls' School Honourable Mention
281 CLARICE/TEH/XIUFANG Singapore Chinese Girls' School Honourable Mention
282 HU-JINGYI Singapore Chinese Girls' School Honourable Mention
283 CHAK-JUN-QI Singapore Chinese Girls' School Honourable Mention
284 NGUYENTRANGNHUNG Singapore Chinese Girls' School Honourable Mention
285 LE DIEU ANH Singapore Chinese Girls' School Honourable Mention
286 NGUYEN-THUY-ANH Singapore Chinese Girls' School Honourable Mention
287 ISABEL CHEW HUI MIN Singapore Chinese Girls' School Honourable Mention
288 BUI THIEN THANH St Joseph's Institution Honourable Mention
289 ALEXANDER JAMES FONSECA St Joseph's Institution Honourable Mention
290 ZHANGLIAOLIANG St Joseph's Institution Honourable Mention
291 PHUA QI SHENG St Joseph's Institution Honourable Mention
292 PEK MING EN St Joseph's Institution Honourable Mention
293 BRENDAN BENEDICT NG St Joseph's Institution Honourable Mention
294 WONG JIN YI Swiss Cottage Secondary School Honourable Mention
295 JEREMY LEE Tanjong Katong Secondary School Honourable Mention
296 PAN XIN YI Temasek Junior College Honourable Mention
297 ABHI SUJIT PARIKH Victoria Junior College Honourable Mention
298 CHEW WAN THENG RUTH Victoria Junior College Honourable Mention
299 MICK LEE WEI LIN Victoria School Honourable Mention
300 GOH XUAN YING Victoria School Honourable Mention
301 CHAN SZE YUEN Victoria School Honourable Mention
302 ADRIAN GOH JUN WEI Xinmin Secondary School Honourable Mention
303 AKSHAY RAWAL Xinmin Secondary School Honourable Mention
304 LEE LEONG YI Xinmin Secondary School Honourable Mention
305 LIM MING XUAN MERYL Xinmin Secondary School Honourable Mention
306 HONG XIAN ZHENG Xinmin Secondary School Honourable Mention
307 KHAW YEW ONN Xinmin Secondary School Honourable Mention
308 ONG TING FENG Xinmin Secondary School Honourable Mention
309 STEVEN SU ZHENG ZHE Xinmin Secondary School Honourable Mention
310 BRYAN LIM CHOON KIAT Xinmin Secondary School Honourable Mention
311 LOW ZHAN LIN VINCENT Xinmin Secondary School Honourable Mention
312 LEE SONG EN Xinmin Secondary School Honourable Mention
313 WANG GUAN ZHI LEONARD Yishun Town Secondary School Honourable Mention
314 JEFFERY KOH WEI HENG Yishun Town Secondary School Honourable Mention
315 WIRA WAHYUDI SINURAYA Yishun Town Secondary School Honourable Mention

 

backHOME.gif

 

© Copyright Physics.com.sg (Registration No. 52890077C).  All rights reserved.
® First Class in Physics Tuition is the Registered Trademark (TM No. T02/02149B) of Physics.com.sg
.